Wycena i prawo
Wartość rynkowa budowli jako podstawa wymiaru podatku od budowli
Kiedy podatek od nieruchomości ustala się wg wartości rynkowej budowli i jak rozumieć to pojęcie. To temat kolejnego wpisu na temat podatku od nieruchomości.
Czytaj więcejWycena i prawo
O przestępstwie faworyzowania niektórych wierzycieli - art. 302 kodeksu karnego
Przestępstwo faworyzowania niektórych wierzycieli to jedno z przestępstw tzw. "białych kołnierzyków", zwłaszcza członków zarządów firm. Ocena czy znamiona takiego przestępstwa zostały wypełnione wymaga zwykle powołania odpowiedniego biegłego. Czeka go nie trywialne zadanie...
Czytaj więcejWycena i prawo
Podatek od nieruchomości w 2021 roku - stawki w górę, z niewielkimi wyjątkami.
Stawki podatku od nieruchomości generalnie wzrosły w 2021 r. w większości miast wojewódzkich. Tylko Lublin i Kielce zachowały stawki podatku dotyczące mieszkańców i przedsiębiorców na ubiegłorocznym poziomie. Pozostałych 16 miasta poniosło stawki podatku! Konkretne stawki, wielkości podwyżej i inne informacje w artykule!
Czytaj więcejWycena i prawo
Podatek od budowli - od czego i jak się go nalicza?
Podatek od budowli wykorzystywanych na potrzeby prowadzenia działalności gospodarczej to dotkliwa danina dla większości przedsiębiorców i znaczące źródło dochodu dla gmin. Wynosi ona zwykle 2% rocznie kosztu budowy lub nabycia danej budowli, co przy budowlach o wielomilionowej wartości powoduje znaczące obciążenia.
Czytaj więcejWycena i prawo
Zaliczanie nakładów użytkownika wieczystego na wzrost opłaty rocznej (art. 77 ust. 4 i 6 UGN)
Pomniejszenie wzrostu opłaty z tytułu użytkowania wieczystego o wartość poniesionych nakładów to okazja do istotnego obniżenia opłaty. Jednak skorzystanie z możliwości zapisanych w art. 77 ust. 4 i 6 UGN to wyzwanie zarówno dla prawników, jak i rzeczoznawców. Przyjrzyjmy się rozlicznym zawiłościom na drodze do obniżenia opłaty z tytułu...
Czytaj więcej