Zdjęcie autorstwa Andrea Piacquadio z Pexels
Kto i kiedy zleca opis i oszacowanie?
Opis i oszacowanie przedsiębiorstwa upadłego wykonujemy na zlecenie syndyka (art. 319 ust. 1 prawa upadłościowego). Opracowuje się go wtedy, gdy w ramach likwidacji masy upadłości planowana jest sprzedaż całości przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części. Zasady sporządzania opisu i oszacowania zawarte zostały w art. 319 ust. 1-4 Prawa upadłościowego. Podkreślmy, że opis i oszacowanie przedsiębiorstwa upadłego, zgodnie z przepisami art. 319 ust. 1 wykonuje biegły sądowy. W naszym Instytucie są zatrudnieni lub współpracują z nim biegli sądowi.
Opis i oszacowanie wykonuje się również na potrzeby postępowania o zatwierdzenie warunków sprzedaży przedsiębiorstwa lub istotnych składników jego majątku, tj. tzw. przygotowanej likwidacji zwanej popularnie pre-packiem.
Zakres opisu i oszacowania
Zgodnie z art. 319 ust. 2 opis i oszacowanie powinien określać m.in.:
- przedmiot działalności przedsiębiorstwa,
- nieruchomości wchodzące w skład przedsiębiorstwa wraz ze wskazaniem ich obszaru, księgi wieczystej lub zbioru dokumentów,
- inne środki trwałe,
- stwierdzone prawa, a także obciążenia.
W praktyce opis i oszacowanie przedsiębiorstwa upadłego obejmuje składniki majątku określone przez syndyka, a stwierdzone w drodze spisu inwentarza. W rezultacie zakres wyceny może obejmować następujące składniki majątku:
- nieruchomości,
- wartość niematerialne i prawne,
- inne prawa majątkowe, np. wynikające z zawartych przez przedsiębiorstwo umów,
- maszyny i urządzenia,
- wyposażenie niskocenne - narzędzia, meble, wyposażenie biurowe i in.,
- aktywa finansowe - lokaty, akcje i udziały, obligacje i inne instrumenty finansowe,
- zapasy towarów i materiałów,
- należności,
- środki pieniężne.
Sporządzenie opisu i oszacowania wymagać może współpracy zespołu ekspertów o różnych specjalnościach - m.in. biegłych z zakresu wyceny nieruchomości, przedsiębiorstw, praw majątkowych, wartości niematerialnych i prawnych, maszyn i urządzeń, instrumentów finansowych i in. Posiadamy zespół specjalistów o zróżnicowanych kompetencjach, dzięki czemu możemy sprostać największym i najbardziej złożonym wyzwaniom.
W opisie i oszacowaniu podaje się wartość całości przedsiębiorstwa i jego zorganizowanej części, jeśli ich sprzedaż została przewidziana przez syndyka - art. 319 ust. 3. Zgodnie z art. 319 ust. 4 prawa upadłościowego, jeżeli składniki przedsiębiorstwa są obciążone prawami takimi, jak hipoteki, czy zastaw, w oszacowaniu podaje się oddzielnie, które z tych praw pozostają w mocy po sprzedaży, a także ich wartość oraz wartość składników nimi obciążonych. Jednocześnie wskazuje się stosunek wartości poszczególnych składników obciążonych do wartości przedsiębiorstwa.