Photo by Melinda Gimpel on Unsplash
1. Wycena pod pre-pack (likwidacja przygotowana)
Instytucja tzw. pre-packu czy też przygotowanej likwidacji funcjonuje w polskim prawie upadłościowym od 1 stycznia 2016 r. Pre-pack polega na sprzedaży całego przedsiębiorstwa dłużnika, jego zorganizowanej części, bądź składników majątkowych stanowiących znaczną część przedsiębiorstwa, wskazanego we wniosku nabywcy, bez konieczności przeprowadzania postępowania upadłościowego z jego wszystkimi uciążliwościami.
Nowość koncepcji pre-packu polega na tym, że w postępowaniu o ogłoszenie upadłości spółka lub jej wierzyciele skadają wniosek o zatwierdzenie warunków sprzedaży przedsiębiorstwa dłużnika lub jego zorganizowanej części lub składników majątkowych stanowiących znaczną część przedsiębiorstwa. (art. 56a ust. 1 prawa upadłościowego). Dla zatwierdzenia warunków sprzedaży w procedurze pre-packu przez Sąd należy przedstawić Opis i oszacowanie przedsiębiorstwa lub jego części sprzedawanych w ramach prepacku (art. 56a ust. 3 prawa upadłościowego).
- opis i oszacowanie przedsiębiorstwa, lub jego zorganizowanej części, lub składników majątkowych stanowiących znaczną część przedsiębiorstwa, objętych wnioskiem o zatwierdzenie warunków sprzedaży, zgodnie z art. 56a ust. 3 Ustawy Prawa Upadłościowego
- analizy i weryfikacje opisu i oszacowania przedsiębiorstwa, jego zorganizowanej części, bądź składników majątkowych stanowiących znaczną część przedsiębiorstwa, objętych wnioskiem o zatwierdzenie warunków sprzedaży
- opinie dotyczące zmiany wartości składnika majątkowego, na skutek nowych lub zmieniających się okoliczności wpływających w sposób kluczowy na jego wartość, po wydaniu postanowienia zatwierdzającego warunki sprzedaży.
2. Opinie i analizy na potrzeby oszacowania masy upadłości, masy układowej oraz masy sanacyjnej.
Sporządzamy opinie, których celem jest oszacowanie majątku wchodzącego w skład masy sanacyjnej, układowej oraz upadłości.
Skład masy upadłości ustalany jest przez syndyka, poprzez sporządzenie spisu inwentarza. Wraz ze spisem inwentarza dokonuje się oszacowania majątku wchodzącego do masy upadłości, tj. ustalenie wartości rynkowej każdego ze składników majątku ujętego w spisie inwentarza.
Z dniem otwarcia przyspieszonego postępowania układowego mienie służące prowadzeniu przedsiębiorstwa oraz mienie należące do dłużnika staje się masą układową. Dłużnik udostępnia nadzorcy sądowemu dokumenty dotyczące jego przedsiębiorstwa i majątku. Ustalenie składu masy układowej następuje przez sporządzenie spisu inwentarza, wraz z nim dokonuje się oszacowania mienia wchodzącego do masy układowej.
Zgodnie z art. 294 Prawa Restrukturyzacyjnego, z dniem otwarcia postępowania sanacyjnego mienie służące prowadzeniu przedsiębiorstwa oraz mienie należące do dłużnika stają się masą sanacyjną. Podobnie jak w pozostałych przypadkach, ustalenie składu masy sanacyjnej następuje przez sporządzenie spisu inwentarza, a wraz z nim dokonuje się oszacowania mienia wchodzącego w skład masy.
3. Wycena ruchomości wchodzących w skład masy upadłości
Wycen ruchomości wchodzących w skład masy upadłości dokonujemy na zlecenie syndyka w odniesieniu do art. 206 ust. 3 prawa upadłościowego. Zgodnie z powyższym, zezwolenie rady wierzycieli na sprzedaż ruchomości nie jest wymagane, jeżeli wskazana w spisie inwentarza wartość oszacowania wszystkich ruchomości wchodzących w skład masy upadłości nie przekracza równowartości 50 000 zł.
4. Wyceny i opinie w sprawach o bezskuteczność czynności dłużnika dokonanych przed ogłoszeniem upadłości
Specjalizujemy się w opiniach oraz operatach szacunkowych sporządzanych na potrzeby spraw o uznanie czynności prawnej za bezskuteczną w stosunku do masy upadłości lub masy sanacyjnej. Opinie te dotyczą oszacowania wartości rynkowej nieruchomości, ruchomości lub rynkowej wysokości czynszów najmu lub dzierżawy.
Opracowuje się je, gdy czynność prawna dłużnika jest bezskuteczna z mocy prawa lub jeśli została uznana za bezskuteczną i powoduje obowiązek przekazania do masy sanacyjnej bądź upadłościowej tego, co wskutek tej czynności ubyło z majątku dłużnika lub do niego nie weszło. Jeżeli przekazanie w naturze nie jest możliwe, do masy upadłości wpłaca się równowartość w pieniądzu. W sytuacji, gdy sędzia-komisarz wyrazi zgodę, druga strona czynności może zwolnić się z obowiązku przekazania do masy tego, co wskutek tej czynności z majątku dłużnika ubyło, poprzez zapłatę różnicy między wartością rynkową świadczenia dłużnika z dnia zawarcia umowy, a wartością świadczenia otrzymanego przez dłużnika.
5. Opinie i analizy w kontekście uprawnień zastawnika z zastawu rejestrowego w postępowaniu upadłościowym
Sporządzamy opinie w celu rozliczenia syndyka z zastawnikiem, zgodnie z treścią art. 329 Ustawy Prawo Upadłościowe. Ustalenie faktycznej wartości przedmiotu zastawu jest kluczowe nie tylko z perspektywy rozliczeń z zastawnikiem. Ważne jest, by nie powstała ewentualna szkoda po stronie masy upadłości, w wyniku niedokonania lub niedoszacowania kwot, jakie powinien uiścić zastawnik.
6.Opinie i wyceny w przedmiocie ustalenia wierzytelności nieobjętych układem
7.Opinie i analizy na potrzeby planu restrukturyzacyjnego
Na potrzeby planu restrukturyzacyjnego, sporządzamy opinie w zakresie opisu przedsiębiorstwa dłużnika, rynku na którym funkcjonuje. Analizujemy przyczyny trudnej sytuacji ekonomicznej oraz poziom i rodzaj ryzyka.
Plan restrukturyzacyjny jest dokumentem sporządzanym w postępowaniach restrukturyzacyjnych, w którym zostaje zaplanowany proces sanacyjny zadłużonego przedsiębiorstwa. Pomyślny przebieg restrukturyzacji w dużym stopniu zależy od właściwego zaplanowania działań naprawczych, dlatego warto, aby w procesie tworzenia planu, czasowy udział mieli odpowiednio dobrani specjaliści z naszego Instytutu, dysponujący doświadczeniem branżowym i bogatą wiedzą merytoryczną.