Zmowa cenowa, kartel
Zmowa cenowa, potocznie zwana kartelem, to porozumienie między przedsiębiorcami, które jest zawierane celem ograniczenia lub wyeliminowania konkurencji na danym rynku. Najczęściej powoduje ona, że uczestnicy zmowy osiągają za sprzedawane dobra ceny wyższe niż na wolnym rynku bez zmowy.
Szkody spowodowane zmową cenową
Przedsiębiorca dokonując zakupu dóbr (maszyny, urządzenia, pojazdy, materiały) u producentów działających w ramach tzw. kartelu ponosi szkodę. Polega ona na tym, iż wydatkuje on na zakup dóbr u członków kartelu kwoty znacznie wyższe niż te, które poniósłby, gdyby producenci Ci nie działali w zmowie. Wypełnia to znamiona szkody rzeczywistej, zwanej na gruncie prawnym damnum emergens. Za spowodowaną szkodę należne jest odszkodowanie.
Szacowanie szkody spowodowanej przez kartel
Rozpoczęcie lub prowadzenie procesu sądowego wiąże się z koniecznością określenia wysokości szkody, jaką poniósł dany podmiot w związku z nabyciem, wzięciem w leasing, czy wynajęciem z prawem kupna dóbr od przedsiębiorstw pozostających w zmowie cenowej. Oszacowanie jak dużą szkodę poniósł przedsiębiorca kupując dobra po zawyżonych cenach u uczestnika zmowy cenowej to złożone zagadnienie wymagające posiadania zaawansowanej wiedzy i doświadczenia. Usługi szacowania szkód spowodowanych przez uczestników zmów cenowych (karteli) to jedna ze specjalności naszego Instytutu. Posiadamy rozległe doświadczenie obejmujące m.in. szacowanie szkód spowodowanych przez kartel producentów samochodów ciężarowych o DMC 6-16 ton funkcjonujący między 1997 a 2011 r.
Zapraszamy do bezpośredniego kontaktu z ekspertam mailemi: dr hab. inż. Andrzej Zalewski, prokurent Anita Frąckowiak
lub telefonicznie: +48 22 403 43 40.